گزارش فعالیت‌های مکتب‌خونه در سال ۱۴۰۱ منتشر شد

مکتب‌خونه طی ۱۲ سال فعالیت خود همواره تاکید بر توسعه عدالت آموزشی و گردش آزاد اطلاعات داشته است.
بر همین مبنا، به عنوان یکی از بزرگترین رسانه‌های آموزشی کشور برای اولین بار گزارش جامعی را در حوزه‌ی آموزش آنلاین و براساس عملکرد خود در سال ۱۴۰۱ منتشر کرده است.
این گزارش شامل اطلاعاتی درباره روند آموزش آنلاین در ایران، دانشجویان، مدرسان، دانشگاه‌های همکار و آموزش سازمانی می‌شود.

 

نسخه کامل گزارش سال ۱۴۰۱ مکتب‌خونه

 

نگاهی به آمار و ارقام فعالیت‌های آموزشی مکتب‌خونه تا سال ۱۴۰۱

این آمارها به‌روشنی نشان می‌دهد که چه تحول بزرگی در صنعت آموزشی کشورمان رقم خورده است:

تعداد دوره‌های ثبت‌نام‌شده در مکتب‌خونه تا سال ۱۴۰۱ به ۱.۰۰۵.۲۶۹ می‌رسد. در واقع بیش از یک میلیون نفرکلاس در این پلتفرم آموزشی برگزار شده است.
ساعات مشاهده دوره آموزشی در مکتب‌خونه تا سال ۱۴۰۱ به ۴.۵۷۸.۲۳۵ می‌رسد. در واقع معادل ۹۷.۵۷۰ نفر-درس سه‌واحدی دانشگاهی در مکتب‌خونه، دوره آموزشی مشاهده شده است.
تعداد کاربران مکتب‌خونه تا سال ۱۴۰۱،به ۲.۰۶۵.۱۲۵ نفر می‌رسد.
جالب است بدانید که ۶۷ درصد کاربران مکتب‌خونه، خارج از تهران زندگی می‌کنند و این موضوع، مُهر تأییدی بر تلاش مکتب‌خونه در راستای گسترش عدالت آموزشی در کشورمان است.
دوره‌های آموزشی مکتب‌خونه، محدود و منحصر به فضای داخل ایران نمی‌شود و ایرانیان خارج از کشور نیز این دوره‌ها را به فراخور نیاز و علاقه خود، خریداری و مشاهده می‌کنند. در حال حاضر کاربرانی از کشورهای آمریکا، انگلستان، آلمان، کانادا، امارات، ایتالیا و غیره، در دوره‌های آموزشی مکتب‌خونه شرکت می‌کنند و از این دوره‌ها برای رشد و پیشرفت شخصی و شغلی خود بهره می‌گیرند.
تا پایان سال ۱۴۰۱، ۱۰۳۷ نفر از مدرسان شاخص و تراز اول کشورمان در مکتب‌خونه تدریس کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به مهندس محمدرضا شعبانعلی، دکتر شفیعی کدکنی و مهندس جادی میرمیرانی اشاره کرد.
تا سال ۱۴۰۱، مجموعاً ۸۵ دانشگاه و موسسه با پلتفرم آموزشی مکتب‌خونه همکاری کرده‌اند. از جمله دانشگاه‌های همکار مکتب‌خونه می‌توان به دانشگاه تهران، شریف، امیرکبیر، شهید بهشتی اشاره کرد. همچنین موسسات و مراکز معتبری مثل سپیدار سیستم آسیا، مرکز مالی ایران و پژوهشگاه رویان نیز با مکتب‌خونه همکاری کرده‌اند.

نگاهی به وضعیت کاربران مکتب‌خونه و شیوه تعامل این پلتفرم با آن‌ها

در ادامه این بخش از گزارش سالانه مکتب‌خونه، نگاهی بر وضعیت تعامل مکتب‌خونه با کاربران خواهیم داشت. این بخش از گزارش، مشخص می‌کند که پلتفرم مکتب‌خونه، تا چه اندازه در جلب توجه و رضایت کاربران، کامیاب بوده است:

در سال ۱۴۰۱، یک نظرسنجی برای ارزیابی شاخص توصیه‌کننگان (NPS) مکتب‌خونه برگزار شد. ۷۸ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، در پاسخ به این سوال که «چقدر احتمال دارد استفاده از مکتب‌خونه را به آشنایان و اطرافیان خود پیشنهاد دهید؟»، نمره ۷ به بالا را برگزیدند. با این حساب، شاخص توصیه‌کنندگان مکتب‌خونه، ۳۸ برآورد شد.
در تالارهای گفتگوی مکتب‌خونه، ۱۹.۹۶۲ سوال از کاربران، پاسخ داده شد که معادل بیش از ۲۰۰۰ کلاس حل تمرین است.
در مجموعه مکتب‌خونه و تا سال ۱۴۰۱، مجموعاً ۳۱۹.۴۷۶ پروژه و کوئیز از کاربران تصحیح شده است. این عدد نشان می‌دهد که مکتب‌خونه تا چه اندازه به تثبیت مفاهیم و آموزه‌ها در ذهن کاربران و دانشجویان، اهمیت می‌دهد.
جوان‌ترین دانشجوی سال ۱۴۰۱ در موسسه مکتب‌خونه، ‌بانویی ۷ ساله از استان یزد به نام «لعیا لعلی‌ثانی» بود.
جوان‌دل‌ترین دانشجوی سال ۱۴۰۱ مکتب‌خونه، جناب آقای رجبعلی واحدی، ۷۷ ساله بود.
مجموع نظرات و دیدگاه‌های کاربران مکتب‌خونه در مورد دوره‌های این مجموعه تا پایان سال ۱۴۰۱، ۸۳.۶۴۹ نفر اعلام شده است که از تعامل بالای کاربران با دوره‌های این مجموعه حکایت دارد.

نگاهی به محبوب‌ترین دوره‌ها و استادهای مکتب‌خونه از ابتدا تا پایان سال ۱۴۰۱

بیشترین مبلغ فروش ماهانه یک دوره‌‌ها، ۳۶۱ میلیون تومان است که در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ رقم خورد.
«دانشگاه صنعتی شریف با ۱.۳۹۰.۹۸۰ ساعت آموزش مشاهده‌شده»، «دانشگاه تهران با ۴.۹۴.۸۰۹ ساعت آموزش مشاهده‌شده» و « دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با ۲.۹۳.۲۶۳ ساعت آموزش مشاهده‌شده»، محبوب‌ترین دانشگاه‌های ایران در پلتفرم آموزشی مکتب‌خونه به حساب می‌آیند.
پرجست‌وجوترین عناوین غیردانشگاهی در جستجوی داخلی مکتب‌خونه در سال ۱۴۰۱، پایتون، متلب، یادگیری ماشین، اکسل، فتوشاپ، ICDL، زبان C، HTML، اتوکد و جاوا بودند.
آموزش استاتیک دکتر حسین یوسف‌پور، فنون مذاکره مهندس محمدرضا شعبانعلی و آموزش مدارهای منطقی دکتر مهدی امینیان، دوره‌‌ها رایگانی بودند که بیشترین ساعات مشاهده را به خود اختصاص دادند.
دوره‌های آموزش پایتون مقدماتی و آموزش یادگیری ماشین با پایتون که تدریس هر دو دوره را مهندس جادی میرمیرانی بر عهده داشت، دوره‌‌ها غیررایگانی بودند که بیشترین ساعات مشاهده را از آن خود کردند.
دوره‌‌ها «آموزش پایتون مقدماتی»، «آموزش برنامه‌نویسی با پایتون پیشرفته» و «آموزش جامع ICDL»، بیشترین تعداد فارغ‌التحصیل را تا سال ۱۴۰۱ رقم زده‌اند.
دوره‌‌ها «آموزش رایگان استاتیک از دکتر حسین یوسف‌پور»، «آموزش رایگان پایتون کاربردی از دکتر سروش حیدری پهلویان» و «آموزش رایگان مبانی اقتصاد از دکتر مسعود نیلی»، محبوب‌ترین دوره‌‌ها رایگان مکتب‌خونه بر اساس نظرات کاربران بوده‌اند.
بر اساس نظرات کاربران، دوره‌‌ها «آموزش جامع ICDL از مهندس امیرحسین دلاور»، «آموزش اکسل کاربردی از دکتر سجاد شکوهیار» و «آموزش نرم افزار کتیا مقدماتی از مهندس علیرضا محمدزاده»، محبوب‌ترین دوره‌‌های پلاس مکتب‌خونه نام گرفته‌اند.

آشنایی با مسئولیت اجتماعی مکتب‌خونه و گام‌های مکتب‌خونه در این زمینه

در ادامه به چند مورد از تلاش‌هایی که در راستای مسئولیت اجتماعی مکتب‌خونه برداشته شده است، اشاره خواهیم کرد:

بیش از ۶۰۰ نفر در سال ۱۴۰۱، از بورسیه مکتب‌خونه برخوردار شدند و امکان دسترسی رایگان آن‌ها به محتوای دروس فراهم شد.
پس از ممنوعیت ورود دختران افغان به دانشگاه، مکتب‌خونه تصمیم گرفت امکان دسترسی رایگان به محتوای تمامی دروس مکتب‌خونه را برای بیش از ۲۰۰ دختر افغان فراهم کند.
در سال ۱۴۰۱ کمپینی به نام «۱۱۱ ستاره» در مکتب‌خونه اجرا شد. بر اساس این کمپین و به مناسبت یازدهمین سالگرد مکتب‌خونه، به ۱۱۱ نفر از کودکان مناطق محروم، بورسیه کامل تعلق گرفت و دسترسی رایگان به تمامی دوره‌ها برای آن‌ها فراهم شد.
مجموعه مکتب‌خونه در راستای حمایت از سربازان میهن عزیزمان، امکان دسترسی رایگان به دروس این پلتفرم را برای ۲۰۶ سرباز فراهم کرد.
برای حمایت از افراد توان‌یاب نیز امکان دسترسی رایگان به محتوای دروس این پلتفرم برای ۱۵۴ فرد توان‌یاب فراهم شد.
در راستای حمایت از نخبگان کشور به کلیه افرادی که در کنکور سراسری، رتبه‌های زیر ۱۰۰ را کسب کرده‌اند، اجازه داده است که به صورت رایگان به کل دوره‌های سایت دسترسی داشته باشند.

آشنایی با مکتب‌بیزنس، مارکت پلیس و مکتب‌کلاس؛ سه زیرشاخه اصلی مکتب‌خونه

 

مکتب‌خونه علاوه بر ارائه خدمات آموزشی به مخاطبان هدف و علاقه‌مندان، سه زیرشاخه برای ارائه خدمات بیشتر و بهتر به مجموعه خود اضافه کرده است که این زیرشاخه‌ها، «مکتب‌بیزنس»، «مارکت پلیس» و «مکتب‌کلاس» هستند. در ادامه به صورت مختصر و مفید به معرفی این بخش‌ها و خدمات آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱. مکتب‌بیزنس؛ گامی مهم برای ارتقای دانش و مهارت سرمایه‌های انسانی سازمان

مکتب بیزنس، عضو جدیدی از مکتب‌خونه است که برای مدیریت آموزش و توسعه مهارت‌های نیروهای انسانی سازمان‌ها طراحی و راه‌اندازی شده است.

اشتراک این سامانه جدید، سالانه است، امکان دسترسی نامحدود به تمامی آموزش‌های مکتب‌خونه را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند و امکان ارائه گزارش‌های آماری و تحلیلی جامع هم دارد. در واقع مکتب‌بیزنس، یک سیستم مدیریت یادگیری سازمانی (LMS) است.

گروه مپنا، شهرداری تهران، ایرانسل، دیجی‌کالا، همراه اول، گروه صنعتی گلرنگ، مجتمع فولاد مبارکه، بانک مرکزی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، برخی از مشتریان مکتب‌بیزنس هستند.

۲. مارکت پلیس؛ راهی نوین برای کسب درآمد از طریق آموزش در سراسر ایران

یکی دیگر از برنامه‌های مکتب‌خونه، فراهم کردن بستری برای درآمدزایی اساتید است. در همین راستای «مارکت پلیس» را در پاییز ۱۴۰۱ راه‌اندازی شد تا بستری برای ارائه و فروش دوره آموزشی توسط علاقه‌مندان به یاد دادن باشد.

۳. مکتب‌کلاس؛ پلتفرمی برای آموزش آنلاین زبان

مکتب کلاس پلتفرمی ویژه برای آموزش آنلاین زبان است. در این پلتفرم، امکان برگزاری کلاس آنلاین وجود دارد و افراد می‌توانند از بین اساتید ارائه‌دهنده، استاد مورد نظر خود را بر اساس نظرات شاگردان قبلی انتخاب کنند.

نوشته گزارش فعالیت‌های مکتب‌خونه در سال ۱۴۰۱ منتشر شد اولین بار در هفته‌نامه شنبه. پدیدار شد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
Generated by Feedzy