واکاوی فرصت‌های‌ یادگیری حرفه‌ای رمزارز در «دوران مه»

این دهمین حضور نمایشگاه آیتکس در مشهد بود که در آن فعالان عرصه کامپیوتر، موبایل، بازی‌های رایانه‌ای، و همچنین صنایعی پیشرو مثل هوش مصنوعی، بلاک چین و رمزارزها حضور داشتند.

یکی از مهم‌ترین موضوعات شایان توجه در این دوره از نمایشگاه، حضور پررنگ فعالان حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال بود. فعالانی که تلاش داشتند علاوه بر معرفی فرصت‌ها و تهدیدات این حوزه، خدمات خود را نیز به علاقه‌مندان معرفی کرده و همچنین به پرسش‌های مطرح شده از طرف کسانی که با بازار رمزارزها آشنایی دارند نیز پاسخ دهند.

در همین راستا، فضایی نیز برای تعامل و گفت وگوی کارشناسان و تحلیلگران این حوزه فراهم شد تا با ذکر دغدغه‌ها و پیشنهادات خود برای بهبود فضای کسب و کار راهکار اندیشی کنند. در این پنل آموزشی که با حضور آقایان مهندس «سامان بیرقی» ریاست هیات مدیره صرافی او ام پی فینکس، مهندس «محمد حسینی» عضو هیات مدیره صرافی او ام پی فینکس، مهندس «حسین غضنفری» تحلیلگر و کارشناس حوزه رمزارزها و غیره برگزار شد، علاوه بر موارد ذکر شده، توصیه‌هایی نیز به علاقه‌مندان برای ورود به بازارهای مالی به ویژه ارزهای دیجیتال ارائه شد.

چشم انداز رمزارز و بایسته‌های آموزش با هدف کاهش ضرر

آقای سامان بیرقی درباره آینده رمز ارز تاکید داشت که واضح‌ترین مثال برای چشم‌انداز آن و ملموس‌تر شدن روند پیشرفت این بازار، تصور مسیر آینده اینترنت است که چگونه زندگی دیگران را دگرگون کرد.

وی همزمان به تشریح فرصت‌ها به برخی تهدیدها همچون ‌طرح‌های پانزی نیز اشاره و تصریح کرد: بزرگترین اتفاقی که در حوزه فناوری در حال رخ دادن است، پیشرفت و توسعه رمزارزها و به ویژه فناوری بلاکچین است. یکی از موضوعاتی که امروز به عنوان تهدید بزرگی برای این پیشرفت محسوب می‌شود، مباحث حاشیه‌ای این حوزه است که یک بخش بسیار بزرگی از آن طرح‌های پانزی در سرمایه‌گذاری است. واقعیت اینجاست که بسیاری از درآمدهای افراد را ‌طرح‌های پانزی از بین می‌برد و باعث بی‌اعتمادی افراد به بازار می‌شود.

از نگاه ریاست هیات مدیره صرافی او ام پی فینکس، واقعیت تلخ دیگر این است که شفافیتی مناسب و درخور این حوزه مالی هنوز چه در کشور و چه در حوزه بین المللی به طور کامل شکل نگرفته است.

آقای حسینی نیز به بحث آموزش توجه و تمرکز بیشتری داشت و اتکای صرف به کانال‌های سیگنال‌ده را جایز ندانست و گفت: بعضی از افراد به دنبال کانال سیگنال دهی هستند تا بدون آموزش و صرفا با پیشنهاد افرادی دیگر وارد معاملات شوند و سود کنند. دارندگان کانال‌های سیگنال دهی فرایند ترید را به گونه‌ای به مردم تفهیم کردند که گویی آنان هیچ نیازی به آموزش و خواندن کتاب برای یادگیری ترید ندارند و با استفاده از اطلاعات این کانال‌ها می‌توانند سیگنال‌های مربوط به زمان خرید، فروش و موارد مربوط به روند حرکت رمزارزها یا دارایی‌های مالی دیگر را دریافت کنند. حتی اگر فرض را بر این بگیریم که سیگنال ارائه شده کاملا درست باشد، باید این را بدانیم که معامله‌گر در این نوع از ترید هیچ درکی از بازار و روندها ندارد. البته همانطور که می‌دانید در اکثر مواقع فایل‌های ارائه شده در این کانال‌ها درست نیست چون آنها نیز یک تریدر واقعی نیستند.

آقای غضنفری هم درباره ضرر ۹۰ درصدی که برخی تریدرها و سرمایه‌گذاران متحمل می‌شوند، اظهار کرد که این خصلت سود و ضرر تنها مختص به بازار کریپتو نیست. افراد در بازارهای مختلفی غیر از رمزارز، همچون بازار بورس، خودرو، مسکن، کالا و مواردی همچون آن فعالیت می‌کنند که همواره به دلیل نوسانات قیمتی دچار افزایش یا کاهش قیمت می‌شوند. از یاد نبرید که سه اکشن برای یک معامله‌گر وجود دارد؛ خرید، فروش و صبر. اما طبیعت بازارهای اینچنینی این است که به دلیل عدم توانایی افراد برای خرید و فروش آنی این نوع دارایی‌ها توان ریسک کردن و تصمیمات هیجانی از آنها سلب می‌شود. به این ترتیب، در اکثر مواقع دچار ضرر چندانی در این نوع سرمایه‌گذاری‌ها نمی‌شوند. چون مجبور به رعایت گزینه صبر هستند.

نبود شفافیت در بازار رمزارزها و پیشنهادات چندگانه برای «دوران مه»

آقای غضنفری بر این باور است که باید به پلتفرم‌هایی همچون بیت کوین، اتریوم، ریپل و بسیاری از رمزارزهای پیشرو بازار همچون یک استارتاپ نگریست. یا اینکه وقتی این رمزارزها را می‌خرید باید تصور شود که سهام شرکت‌های بزرگ را می‌خرید. بنابراین، با خرید و فروش یا حتی هولد کردن این سهام‌ها که همان کوین‌ها هستند، ریسک‌هایی را خواهید پذیرفت.

از نگاه این تحلیلگر و کارشناس حوزه رمزارزها، ریسک بعدی مربوط به حواشی است که معمولاً چهارچوب‌های یکسان دارند. یعنی اگر شما هنگام سرمایه‌گذاری چند سوال مشخص را از خود بپرسید معمولاً در دام این حواشی نخواهید افتاد. اما این دروغ‌ها و حواشی به اندازه‌ای شیرین هستند که رویای یک شبه پولدار شدن باعث گول خوردن معامله‌گران می‌شود و ترجیح می‌دهند که واقعیت‌ها را نادیده بگیرند.

وی به طرح‌های پانزی و هرمی نیز اشاره و تاکید کرد که این طرح‌ها مشکل دیگری هستند که سال‌هاست اجرا می‌شوند. غضنفری پیشنهاد کرد: قبل از ورود به این پروژه‌ها باید از خود بپرسید که آیا درآمدزایی این طرح‌ها منوط به ورود افراد دیگری نیز هست یا خیر. اگر منوط بود که طرح هرمی است. برای طرح‌های پانزی نیز اگر طرحی با درآمد ثابت ماهانه به خصوص دلاری دیدید باید شک کنید چون چنین برنامه‌هایی اصلاً وجود ندارند.

فرصت‌های‌ مغتنم یادگیری حرفه‌ای در حوزه رمزارز و بلاکچین

آقای حسینی به علاقه‌مندان یادگیری در حوزه ترید پیشنهاد کرد که بهترین فرصت برای آنها استفاده از کورس‌های بین المللی است. حتی دوره‌هایی که سازمان بورس و امثال آن برای آموزش معامله‌گران می‌گذارند، در هیچ جای دنیا اعتباری ندارد. بنابراین اگر علاقه‌مند به یادگیری معامله‌گری هستید، باید از دوره‌های بین‌المللی استفاده کنید؛ به عنوان مثال من در سال ۲۰۱۷ برای یادگیری کورس CFA اقدام و در سال ۲۰۱۹ نیز از کورس CFD استفاده کردم. البته این آموزش‌ها خیلی روی افزایش درآمد معامله‌گر تاثیری نمی‌گذارد بلکه علم و آگاهی آنها را افزایش می‌دهد تا در مسیرهای بیراهه و بازی‌های اشتباه قرار نگیرند.

از اهمیت هوش مصنوعی تا روی خوش حاکمیت به بازار رمزارز

از نگاه آقای بیرقی، هوش مصنوعی اکنون به یکی از تاثیرگذارترین ابزارها در بازارها و حتی حوزه علم و فناوری تبدیل شده‌است اما هنوز راه زیادی برای تکمیل و رسیدن به اهداف تعیین شده در پیش دارد.

ریاست هیات مدیره صرافی او ام پی فینکس، چشم‌انداز روشنی را برای رمزارز در ایران به ویژه بعد از روی خوش نشان دادن دولتمردان به آن متصور شد و تصریح کرد: با دریافت آموزش‌ها و اطلاعات کافی به نظر می‌رسد که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به بلوغ فکری رسیده‌اند و در نهایت روی خوش حاکمیت به این بازار، مطمئناً بهترین رخداد، طی سال‌های اخیر خواهد بود.

 

 

نوشته واکاوی فرصت‌های‌ یادگیری حرفه‌ای رمزارز در «دوران مه» اولین بار در هفته‌نامه شنبه. پدیدار شد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
Generated by Feedzy