همکاری برای سینرژی

بعید است بتوان مدیری فعال در کسب و کاری خصوصی را پیدا کرد که قصه‌ی ۲+۲=۵ را به عنوان تعریف سینرژی نشنیده باشد. یکی از اهداف شکل­دهی همکاری فناورانه می­تواند سینرژی باشد و زمانی محقق می شود که استفاده از ظرفیت‌­ها و توانمندی‌­های بازیگران مختلف و مکمل مد نظر قرار گیرد، به خصوص زمانی که دست‌یابی به تمام توانمندی‌­ها نظیر فناوری، بازاریابی، تولید، برند، فروش و … برای یک شرکت زمان‌بر و پر هزینه است.
در یک مثال واقعی استارتاپی را در صنعت تجهیزات پزشکی نظر بگیرید که بعد از گذراندن مراحل اولیه شتابدهی در شتابدهنده­ و کسب موفقیت در تست‌­های اولیه محصول خود، نیت ورود به بازار را دارد. راه ورود چیست؟ هزینه‌­های کسب استانداردهای لازم، تولید، بازاریابی و … چگونه باید تامین شود؟

پاسخ­‌ها شاید بسیار متفاوت باشد ولی استارت­‌آپ مد نظر همکاری با شرکتی بزرگ و صاحب برند و سهم بازار و عرضه محصول خود به عنوان یکی از ماژول­‌های محصولات این شرکت را انتخاب نمود. این تصمیم استراتژیک با اهداف زیر اتخاذ گردید و نتایج آن مثال خوبی از شکل گیری سینرژی در یک همکاری فناورانه است:
🔸 شرکت بزرگ به دلیل دارا بودن سهم بازار قابل توجه شناخت عمیقی از بازار دارد و با همکاری فناورانه، استارت آپ می­تواند از این قابلیت استفاده نماید.
🔸 شرکت بزرگ دارای برند معتبری در بازار تجهیزات پزشکی ایران است. این قابلیت در فروش محصول استارت آپ بسیار موثر است.
🔸 شرکت بزرگ یکی از بزرگترین صادرکنندگان تجهیزات پزشکی است و در تعدادی از کشورهای جهان نمایندگی دارد. این قابلیت صادراتی می­تواند توسط استارت آپ مورد استفاده قرار گیرد.
🔸 در صورت عرضه محصول استارت آپ به عنوان یکی از ماژول­‌های محصولات شرکت بزرگ دیگر نیازی به انجام هزینه بازاریابی برای استارت آپ نیست. (کاهش هزینه)
🔸 کلیه تجهیزاتی که تا پیش از این توسط شرکت بزرگ به فروش رسیده­‌اند قابلیت اضافه نمودن محصول شرکت استارت آپ را به عنوان ماژولی جدید خواهند داشت. (کسب بازاری بزرگ در کمترین زمان)
🔸 استفاده از توانمندی­‌های مشاوره­‌ای و مدیریتی شرکت بزرگ در توسعه و تولید محصولات جدید و کسب استانداردهای بین­‌المللی ممکن خواهد بود.
🔸 شرکت بزرگ، در صورت استفاده از محصول نوآورانه استارت آپ به عنوان ماژول دستگاه­‌های خود، نسبت به رقبای داخلی و بین­‌المللی، یک مزیت رقابتی کسب خواهد نمود.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

, , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست