نوآوری باز با همکاری فناورانه

چالش‌­ها و نواقص موجود در فرآیندهای داخلی و تولیدات شرکت­‌ها، به خصوص اگر در حوزه فناورانه‌­ای متفاوتی نسبت به تخصص‌­های اعضای شرکت باشد، زمینه‌ساز مشکلات گسترده‌­ای در کسب و کار می‌گردند. آنچه در این مورد می تواند گره­‌گشا باشد، شناسایی دقیق چالش و یافتن بهترین فرد یا شرکت به منظور حل آن است. فرآیندی که به عنوان یکی از روش‌های اجرایی نوآوری باز شناخته می­شود.
مجموعه‌­ای تفریحی، ورزشی و گردشگری را در نظر بگیرید، چالشی که اکثر این مجموعه­‌ها با آن مواجه هستند شمارش تردد افراد در این مجموعه‌­ها به صورت منحصر به فرد می‌­باشد که نیازمند سامانه‌ای در حوزه فناوری اطلاعات و با قابلیت­‌هایی ویژه و فراتر از سامانه‌­های موجود است. حوزه‌­ای که احتمالا در تخصص مدیران شرکت نیست.
راه‌­حلی که فرآیند نوآوری باز برای این موضوع ارائه می‌­دهد شناسایی دقیق نیازمندی و ارائه جزئیات فنی آن به شبکه فناوران و صنعتگران حوزه فناوری مرتبط با نیازمندی و در نهایت بررسی پیشنهادات و انتخاب توانمند­ترین آن‌هاست. اجرای این فرآیند که یکی از روش‌­های نوآوری باز می­باشد، می­‌تواند به کارگزاران تبادل فناوری سپرده­‌شود. دستاوردهای حاصل شده از شکل‌­دهی همکاری فناورانه با این ساز و کار به منظور تهیه سامانه شمارش منحصر به فرد، برای مجموعه‌­های گردشگری شامل موارد زیر است:
1- چالش فنی حل شده در این همکاری فناورانه در حوزه صنعتی و تخصصی شرکت متقاضی نیست و این شرکت با برون‌­سپاری آن با ساز و کار نوآوری باز، در مدت زمانی کمتر و با هزینه‌­ای بصرفه‌­تر به راه حل مطلوب رسید.
2- حل چالش با ساز و کار نوآوری باز، باعث شد راه ­ح­ل‌های فنی مختلف مورد بررسی قرار گیرد و از بین آن­ها مطلوب‌ترین انتخاب گردد.
3- به دلیل فعالیت شرکت­‌های متقاضی و فناور در دو صنعت متفاوت و تخصصی بودن نیاز، کارگزاری تبادل فناوری در اینجا به دلیل آشنایی با هر دو، به مانند مترجم عمل نموده و شکل‌­دهی همکاری و مذاکرات را تسهیل می­‌نماید.
4- در بسیاری از موارد (از جمله این مثال) حل نیازمندی فناورانه توسط شرکت‌­هایی انجام ­می‌­شود که تا پیش از آن هیچ فعالیتی در آن صنعت نداشته‌­اند استفاده از دانش فنی حاصل از فعالیت در سایر صنایع زمینه ساز حل چالش می‌­گردد و دسترسی به این موارد جز از طریق نوآوری باز ممکن نیست.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

, ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست