فضای کاری دیجیتال و مدرن

فضای کاری دیجیتال و مدرن یکی از ترند های روز جهان فناوری است مدیران فناوری اطلاعات جهان این مفهوم با کلید واژه Digital Workspace می شناسند. فضای کاری دیجیتال و روش های مدرن سازی فضای کاری شامل موارد زیر خواهد بود:

Digital Workspaces

IT Department Modernization

پیاده سازی یک فضای کاری دیجیتال بر چهار پایه استوار است:

1- Identity and access management – IAM

به زیرساخت و راهکار مدیریت ِسطح دسترسی کاربران و هویت ها به منابع یک سازمان می گویند. در واقع IAM مشخص می کند چه کسی در چه زمانی با چه سطح دسترسی ای به چه منبعی از سازمان دسترسی داشته باشد.

Right entities (people or things) to use the right resources (applications or data) with the Right Authorization at the Right Time.

مدیریت هویت ها و سطح دسترسی ها یکی از مهمترین پیش نیاز های ایجاد یک محیط کاری ایمن و دیجیتال است.

2- Unified end-point management – UEM

یک رویکرد برای مدیریت و ایمن سازی رایانه های رومیزی، لپتاپ ها، تلفن های هوشمند و تبلت هاست به نحوی که بتوان آن ها را از یک پنل یکپارچه و تحت قالب یک سیستم منسجم مدیریت کرد. UEM را عموما بوسیله ی نرم افزار های MDM یا Mobile Device Management پیاده سازی می کنند. پیاده سازی رویکرد UEM در سازمان های مدرن یکی از اصول اولیه برای حرکت به سمت یک محیط کاری ایمن، دیجیتال و قابل اتکاست.

3- Virtual apps and desktop management – VDI

اشاره دارد به قسمتی از زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان ها که در آن سیستم عامل کاربران نهایی به عنوان یک ماشین مجازی ذخیره می‌گردد و توسط تکنولوژی و پروتکل خاص تحویل کاربران می گردد. این ماشین های مجازی می‌توانند به صورت Cloud یا On-premise hosted بر روی دیتا سنتر های متعلق به سازمان ها ذخیره گردند. در واقع تکنولوژی VDI سیستم عامل را از کاربران نهایی گرفته و آن را با تکنیک های پیشرفته بر روی سرور ها ذخیره می‌کند و کاربران نهایی می‌توانند بوسیله سخت افزار های کم ظرفیت به سرور متصل شوند. وجود VDI در سازمان ها باعث کاهش هزینه ها و افزایش قدرت مدیریتِ فضای کاری دیجیتال بر روی دیتا و نرم افزار ها میگردد. در صورتی که دسکتاپ های مجازی بوسیله تکنولوژی رایانش ابری به کسب و کار ها تحویل شوند آن را Desktop-as-a-Service (DaaS) می‌نامیم در این حالت مدیریت زیرساخت با کسب و کارهاست اما توان پردازشی سیستم عامل ها توسط Public Cloud Provider ها تامین می‌گردد.

4- Business process management – BPM

اتوماسیون فرآیند های کسب و کار راهکاری است که در آن با استفاده از نرم افزارهای مختلف اقداماتی برای خودکار سازی معاملات تجاری پیشرفته و تکرار پذیر انجام می پذیرد. به بیان ساده تر اتوماسیون فرآیند های تجاری روشی برای کاهش تلاش های نیروی انسانی در سازمان هاست به نحوی که روند های تکراری توسط ماشین صورت پذیرد و اشخاص بتوانند وقت خود را صرف امور با ارزشی در راستای بالاتر رفتن بهره وری سازمان کنند. این رویکرد موجب صرفه جویی در اقدامات دستی و سنتی، کاهش هزینه ها و بهبود کارایی و بهینه سازی فرآیند های سازمانی می‌شود.

, ,

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست