رویداد لیگ اینترنت اشیا، فرصت برابر برای همه

قابل توجه علاقه‌مندان و فعالان حوزه اینترنت اشیا

لیگ اینترنت اشیا فرصت ارزشمندی برای استارتاپ‌ها و ایده‌های حوزه اینترنت اشیا است تا سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها، راهبران و خبرگان این حوزه را ملاقات کنند و به شناخت خوبی از اکوسیستم نوآوری ایران برسند.

ظهور و تکامل فناوری‌های جدید ابزارهای قدرتمندی را نه‌تنها برای پیشرفت سریع به سوی دنیای مدرن، بلکه برای حل چالش‌هایی که زندگی بشر را تحت‌‌الشعاع قرار داده فراهم آورده است. یکی از حوزه‌های فناورانه‌ای که این قابلیت را دارد تا در سطحی وسیع و با کاربردهای متنوع به کمک بهبود شرایط زندگی ما بیاید «اینترنت اشیا» است. این روزها اوضاع کشور به نحوی است که استفاده از اینترنت حتی در پایین‌ترین سطح آن (یعنی دسترسی به شبکه جهانی وب) معادل درگیرشدن با مشکلات متعددی است؛ از این لحاظ صحبت از ارائه خدمات سطح بالاتر در بستر اینترنت اشیا شاید کمی دور از ذهن و خوش‌خیالانه به نظر برسد؛ اما در هر حال باید امید داشت و به قدر وسع کوشید و رو به جلو حرکت کرد.

از سال ۱۳۹۶ تاکنون پنج دوره از لیگ اینترنت اشیا در سطح سراسری در کشور برگزار شده است. در طی این پنج دوره بیش از ۲۵۰ تیم در این رویداد ثبت‌نام کرده و با یکدیگر به رقابت پرداخته‌اند. برخی از تیم‌های شرکت‌کننده در این رویداد اکنون کسب‌وکارهای بالغ خود را در حوزه اینترنت اشیا توسعه داده‌اند. تیم‌های برگزیده در حوزه‌های مختلف مانند سلامت هوشمند، ایمنی هوشمند، خودرو متصل، خانه هوشمند، کشاورزی هوشمند و … رتبه‌های برتر را کسب کرده‌اند.

برای حضور در این رویداد لازم نیست حتما ساکن تهران و یا شهرهای بزرگ باشید؛ در هرجای ایران، امکان ثبت‌نام و شرکت در مسابقه برای شما وجود دارد.

برای ثبت‌نام رایگان و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت فروم اینترنت اشیا ایران قسمت ثبت‌نام به نشانی زیر مراجعه کنید:

لینک: https://iraniotforum.org/?p=9206#1624781249157-467f416b-73ec

و یا با شماره ۰۲۱۸۸۱۷۹۵۸۴ تماس بگیرید.

این مطلب را با علاقه‌مندان و فعالان حوزه اینترنت اشیا به اشتراک بگذارید.

فینال دوره چهارم لیگ اینترنت اشیا با حضور وزیر وقت ارتباطات

اهداف برگزاری رویداد لیگ اینترنت اشیا

از جمله محورهای مهم این رویداد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تمرکززدایی و شناسایی تیم‌های توانمند از سراسر کشور در حوزه هوشمندسازی و ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا
کمک به بلوغ اکوسیستم اینترنت اشیای کشور از طریق ایجاد هم‌افزایی میان بازیگران مختلف اکوسیستم از جمله شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات و شرکت‌های بهره‌بردار
امکان شناسایی تیم‌های برگزیده و ارائه خدمات پشتیبانی به آن‌ها در جهت توسعه تجاری راهکار و یا محصول ارائه‌شده

 

از ایده تا محصول همه فرصت رقابت دارند

فرآیند برگزاری لیگ اینترنت اشیا چگونه است؟

پس از اعلان فراخوان سراسری و ثبت‌نام، شرکت‌کنندگان طرح اولیه خود را برای شرکت در مسابقه ارسال می‌کنند. طرح‌های ثبت‌نامی مورد ارزیابی ابتدایی قرار گرفته و طرح‌های منتخب با توجه به منطقه ثبت‌نامی در سراسر جغرافیای کشور (شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز) در هر منطقه با یکدیگر رقابت خواهند کرد. پس از برگزاری رقابت منطقه‌ای، تیم‌های برگزیده هر منطقه به فینال راه‌ خواهند یافت و در نهایت سه تیم منتخب نهایی در روز مسابقه فینال مشخص خواهند شد. تیم‌های برگزیده علاوه بر دریافت جوایز نقدی، بسته به سطح و توانمندی تیم در انجام پروژه یا ورود به بازار و یا شتاب‌دهی تسهیلات ویژه دریافت خواهند کرد.

همچنین با توجه به همکاری نزدیک فروم اینترنت اشیای ایران با شرکت‌های فعال در اکوسیستم ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، امکان معرفی تیم‌های برگزیده به این شرکت‌ها برای دریافت حمایت‌های مادی و معنوی در راستای توسعه محصول وجود دارد. علاوه بر این‌ها در طول برگزاری این رویداد امکان استفاده از زیرساخت‌های توسعه‌داده‌شده توسط شرکت‌های عضو فروم اینترنت اشیای ایران مانند شبکه کم‌مصرف با برد بالا مبتنی بر فناوری LoRa وجود دارد.

 

مهم‌ترین موضوع حل مشکلات است

معیارهای ارزیابی ایده‌ها و محصولات در لیگ اینترنت اشیا چیست؟

مسئله مهم ایده‌پردازی خلاقانه برای حل مشکلات دنیای واقعی است.

با توجه به تیم‌های شرکت‌کننده و حوزه‌های مختلف برای راهکارهای ارائه‌شده، معیارهای ارزیابی پارامترهای متفاوتی را در بر می‌گیرد. با این حال معیارهای ذیل از اصلی‌ترین مواردی خواهند بود که برای ارزیابی تیم‌ها و راهکارهای ارائه‌شده مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

شناخت کافی از بازار و رقبا
ارزش‌آفرینی بر مبنای رفع یا حل مشکل و پاسخ به نیاز مخاطب یا مشتری
توانمندی اعضای تیم و نحوه تقسیم وظایف
نحوه بیان و ارائه صحیح ایده در زمان تعیین‌شده
انتخاب مدل تجاری کارآمد متناسب با نوع فعالیت مورد نظر تیم

ما یک پلتفرم برای نوآوری باز هستیم

تمرکز فروم اینترنت اشیا و مرکز نوآوری اینترنت اشیای ایران در حوزه برگزاری لیگ عمدتا بر یک پلتفرم باز در قالب یک مرکز نوآوری و متمرکز بر حوزه اینترنت اشیا و فناوری‌های مرتبط با آن است. این دو مرکز قطبی برای اتصال شرکت‌ها و سازمان‌های نیازمند ورود جریان نوآوری از یک سو و کارآفرینان و نوآوران در جست‌وجوی فرصت‌های جدید عرصه اینترنت اشیا از سوی دیگر هستند.

فروم اینترنت اشیا و مرکز نوآوری اینترنت اشیای ایران با تمرکز بیشتر بر بازارهای B2B و B2G مدل نوآوری باز و فرصت تجربه‌ای بکر را برای استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک در کنار شرکت‌های بزرگ اکوسیستم فناوری ارتباطات کشور فراهم می‌کنند. پیش‌تازان فناوری، ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی و نیز بهره‌برداران بزرگ کشور در بازارهای عمودی مختلف مانند انرژی، کشاورزی، خانه هوشمند، حمل‌ونقل، مدیریت شهری، مدیریت منابع آب و متولیان سلامت مخاطبان ما هستند.

چهارمین دوره رویداد لیگ اینترنت اشیا

سخن پایانی

فروم اینترنت اشیای ایران، به‌عنوان نهادی پیشرو و تصمیم‌ساز در زمینه توسعه اکوسیستم اینترنت اشیای کشور، با همکاری مرکز نوآوری اینترنت اشیای ایران و شرکت‌های عضو فروم و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اپراتورهای همراه با برگزاری رویداد سراسری و سالانه «لیگ اینترنت اشیای ایران» می‌کوشد تا با کمک به عملی‌شدن ایده‌های کارا و قوی، زمینه ایجاد محصولات یا ارائه خدماتی در بستر اینترنت اشیا را فراهم کند که توانایی حل چالش‌های مختلف کشور را داشته باشند.

فروم اینترنت اشیا و مرکز نوآوری اینترنت اشیای ایران به دنبال هم‌افزایی برای ایجاد رشد پایدار و تضمین‌شده بازار نوآوری از سمت تقاضا هستند. تمام سعی ما بر این است که با نقش‌آفرینی از طریق شرکت‌های عضو در تمام لایه‌های زنجیره ارزش اینترنت اشیا حضور فعال داشته و با تسلط بر بازار راهنمای مناسب و مطمئنی برای مخاطبان خود باشیم.

نوشته رویداد لیگ اینترنت اشیا، فرصت برابر برای همه اولین بار در هفته‌نامه شنبه. پدیدار شد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
Generated by Feedzy