خورشید در گتیر غروب نمی‌کند!

گتیر می‌خواهد به نقطه‌ای برسد که خورشید در شرکتش غروب نکند و تحقق این هدف را نیز در گرو تلاش برای به دست آوردن و حفظ بازارهای جهانی می‌داند. از نظر تونکای توتک (Tuncay Tutek‎) یکی از هم‌بنیانگذاران این شرکت، گتیر که در زبان ترکی به معنای به دست آوردن است، حالا در مفهومی جدیدتر حاضر شده و به شرکتی تبدیل شده است که خورشید در آن غروب نمی‌کند!

چنین تعبیری از گتیر، یعنی پیداکردن یک مفهوم بزرگ‌تر برای یک لغت، نشان‌دهنده هدف بزرگی است که بنیانگذاران گتیر در سر می‌پرورانند. سابقه فعالیت آنها در این سال‌ها نیز به‌ خوبی نشان می‌دهد که در رسیدن به مفهوم دوم، یعنی جهانی‎شدن، بسیار جدی هستند و می‌خواهند در همه روزها و شب‌های این کره خاکی فعالیت داشته باشند. 

هدف اول موفقیت است، بعد پول

تونکای توتک با اشاره به اینکه هدف آنها موفقیت بوده است نه رسیدن به پول و درآمد، نکته مهمی را در فرآیند توسعه کسب‌وکارها بیان می‌کند. پول و درآمد در درجه دوم اهمیت قرار دارد؛ چراکه اگر تیم گتیر به دنبال رسیدن به پول زیاد بودند، بعد از موفقیتی که در کشور ترکیه به دست آوردند، خیلی راحت می‌توانستند شرکت‌شان را به فروش رسانده و پول زیادی را به دست آورند.

از نظر تونکای توتک، هدف آنها موفقیت بوده است و موفقیت نیز برای‌شان به معنای درنوردیدن بازارهای جهانی بوده و هست؛ به همین دلیل نیز به جای اینکه رسیدن به پول را هدف اصلی خود قرار دهند، موفقیت‌های بزرگ‌تر و دستیابی به بازارهای جهان را به‌عنوان یک هدف اصلی در نظر گرفتند و برای رسیدن به آن تلاش کردند. در ادامه نیز با گسترش بازارشان در سایر کشورها، هدف بعدی‌شان که رسیدن به پول و درآمد بیشتر بود هم محقق شد.

یکی از نکات دیگری که این هم‌بنیانگذار گتیر روی آن تأکید کرده است، تأثیر داشتن چنین هدفی در باقی ماندن آنها کنار هم بوده است. تیمی که یک هدف بزرگ را در مقابل خود قرار دهد، علی‎رغم تمام مشکلات و اختلافاتی که ممکن است بین آنها پیش بیاید، کماکان یک تیم خواهد ماند و همین هدف، یعنی دستیابی به موفقیت، آنها را کنار هم قرار داده است.

ایده درست، کلید موفقیت است

یکی از جملاتی که تونکای توتک، در مصاحبه‌های خود روی آن تأکید می‌کند این است که ایده درست، کلید موفقیت است؛ اما آیا واقعا ایده تحویل غذا در ۱۰دقیقه آن هم در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ که مردم چندان با تلفنن‌های هوشمند، خرید آنلاین و پرداخت از کارت‌های اعتباری آشنا نبودند، ایده درستی بود؟

در سال ۲۰۱۴ میانگین زمان تحویل غذا بین یک روز تا یک هفته بود و گتیر موفق شد این زمان را نه به ساعت، بلکه به دقیقه کاهش دهد. تونکای اشاره می‌کند که در آن زمان گفته شد آن را به نیم ساعت تقلیل دهند؛ اما آنها عامدا ۱۰ دقیقه را انتخاب کردند، زیرا ۱۰ دقیقه به معنای همین حالاست، وقتی به مشتری می‌گویی کالا ۱۰ دقیقه دیگر به دستت می‌رسد، مانند این است که به او بگویی کالای مورد نظرش همین الان به دستش می‌رسد.

با این اوصاف ایده درست توانست کلید موفقیت گتیر باشد، زیرا ارسال ۱۰ دقیقه‌ای را به عنوان یک مزیت رقابتی مهم مطرح کرد و از آن پس بخش بزرگی از فعالیت خود را به بازاریابی اختصاص داد تا این مزیت را به مخاطبان خود بشناساند. می‌توان گفت گتیر در ترکیه نیز مانند بسیاری از شرکت‌های مبتنی بر فناوری از زمان خودش جلوتر بود و به همین دلیل نیز قانع‎کردن مخاطبان برای سفارش و پرداخت آنلاین، کار چندان آسانی نبود، اما به گفته تونکای توتک، تنها کاری که آنها کردند این بود که از طریق سرمایه‌گذاری روی تبلیغات، مردم را به این سمت ببرند که حتی یک بار هم که شده تحویل ۱۰دقیقه‌ای را با آنها تجربه کنند؛ چراکه از آن پس به آن عادت خواهند کرد و سفارش‌های بیشتری در اپلیکیشن آنها خواهند داشت.

در اروپا هم می‌گویند این را مانند گتیر انجام بده!

توتک معتقد است که مزیت رقابتی آنها در اروپا این است که خالق این مفهوم، یعنی تحویل ۱۰دقیقه‌ای هستند و در این زمینه چندین سال تجربه دارند. شرکت‌های دیگری در اروپا هستند که به دنبال تحقق شعار گتیر در فرآیندهای خود بوده و می‌خواهند تحویل را به ۱۰ دقیقه برسانند و حتی برخی آن را محقق کرده‌اند؛ اما نکته اینجاست که این شعار حول برند گتیر شکل گرفته است و بنا به گفته تونکای، رقبای آنها از این جمله استفاده می‌کنند: «To Do it Like Getir» یعنی مانند گتیر انجامش بده!

پس با این اوصاف برندی را که گتیر در این سال‌ها ساخته است، به راحتی نمی‌توان از اذهان مردم پاک کرد و تحویل ۱۰دقیقه‌ای همان چیزی است که حول و حوش گتیر شکل گرفته و رقبا نیز برای بیان اینکه آنها هم چنین مزیتی دارند، باید دوباره اسم گتیر را تکرار کنند.

یادگیری ماشین در فرآیند بهینه‌سازی سیستم گتیر

گتیر با داشتن بیش از ۴۰۰ انبار در ترکیه و ۲۰ انبار در لندن، بازار ترکیه و همچنین بخش قابل توجهی از بازار انگلیس را به دست آورده است. آن چیزی که به گتیر کمک کرده تا بتواند فرآیندهای خود را درست انجام دهد، استفاده از فناوری یادگیری ماشین است. از آنجایی که آنها داده‌های زیادی دارند، می‌توانند با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و فناوری ماشین، فرآیندهای خود را بهینه‌تر کنند: از تقسیم‌بندی مشتریان گرفته تا پیش‌بینی تقاضای بازار و حتی انتخاب درست مکان برای انبارها.

تجربه‌ای که گتیر در ترکیه و انگلیس به دست آورد، مانند یک دوره آموزشی ارزشمند برای آنها عمل کرده است و دقیقا همین تجربه باعث شد که به فکر گسترش بازار خود در آلمان، هلند و فرانسه هم باشند و این کار را هم انجام دادند.

نوشته خورشید در گتیر غروب نمی‌کند! اولین بار در هفته‌نامه شنبه. پدیدار شد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Generated by Feedzy