ادوبی فایرفلای و جدیدترین ویژگی های آن

تجربه من در کار با ابزارهای هوش مصنوعی تصویری مولد متفاوت بوده است. Stable Diffusion، Midjourney، DALL·E 2 و ادوبی فایرفلای ابزارهای باورنکردنی برای طراحی و ایده پردازی سریع هستند. اما هر کدام دارای معایبی هستند: خروجی DALL·E 2 خیلی واقعی نیست، Midjourney به دلیل رابط کاربری بد مبتنی بر Discord با مشکل مواجه است و Stable Diffusion کمی منحنی یادگیری دارد.

اما یک بازیکن جدید در شهر وجود دارد. ادوبی اخیرا Firefly را راه‌اندازی کرده و دارای مجموعه‌ای از مزایای منحصربه‌فرد است: رابط کاربری بصری، مجموعه‌ای از ویژگی‌های متمرکز بر طراح و مخاطبان عظیم و داخلی. راه اندازی فایرفلای یک نقطه عطف برای تولید تصویر هوش مصنوعی است. اما سوال مهم اینجاست: آیا خوب است؟

من این ابزار را بررسی کردم و در این مقاله، آنچه را که ادوبی فایرفلای را از سایر ابزارهای هوش مصنوعی متمایز می‌کند، توضیح می‌دهم، قابلیت‌های آن را برجسته می‌کنم و به شما کمک می‌کنم تصمیم بگیرید که آیا باید از Firefly به جای دیگر تولیدکنندگان هنر استفاده کنید یا خیر.

چه چیزی هوش مصنوعی ادوبی فایرفلای را متفاوت می کند؟

ابزارهای پیشرو مولد هوش مصنوعی تمایلی به آشکار کردن دقیق نحوه آموزش مدل های خود ندارند. اما این یک راز آشکار است که، همانطور که دیوید هولز، بنیانگذار Midjourney در مصاحبه ای در سپتامبر ۲۰۲۲ گفت، اکثر آنها مجموعه داده های خود را با «حجم بزرگی از اینترنت» بدون کسب رضایت از صاحبان حق چاپ ساخته اند. نتیجه؟ هنرمندان به دلیل نقض حق چاپ شکایت می کنند.

ادوبی امیدوار است از این سرنوشت جلوگیری کند. برخلاف اکثر ابزارهای هوش مصنوعی، Firefly تنها با استفاده از تصاویر دارای مجوز و محتوای عمومی آموزش داده شد. این نوع آموزش، آن را به گزینه ای مطمئن برای شرکت ها و کارهای طراحی تجاری تبدیل می کند.

ادوبی همچنین تصاویری را که تولید می‌کند با متادیتای Content Authenticity Initiative برچسب‌گذاری می‌کند، که به مردم اجازه می‌دهد بدانند تصویر با هوش مصنوعی ادوبی تولید شده است و برای محتوای مورد استفاده در ایجاد تصویر، اسنادی را ارائه می‌دهد. حتی با وجود این اقدامات احتیاطی، ادوبی فقط اجازه می‌دهد از تصاویر تولید شده توسط فایرفلای برای مقاصد غیرتجاری در دوره بتای ابزار استفاده شود.

جدا از رویکرد کپی رایت دوستانه (و مسلما اخلاقی تر)، مزیت کلیدی ادوبی، تاریخچه طولانی آن در صنعت طراحی است. بیش از ۹۰ درصد از متخصصان خلاق از ادوبی فوتوشاپ استفاده می کنند. در اولین ماه پس از انتشار فایرفلای در مارس ۲۰۲۳، کاربران بیش از ۷۰ میلیون تصویر تولید کردند. در همین حال، ادوبی در حال مذاکره با گوگل برای ادغام فایرفلای به طور مستقیم در Google Bard، ربات چت هوش مصنوعی گوگل است.

مطالب پیشنهادی: مقایسه چت جی پی تی و بینگ

ادوبی در حال انتشار فایرفلای برای میلیون‌ها کاربر فوتوشاپ است و در نهایت ویژگی‌های هوش مصنوعی را در محصولات محبوبی مانند Illustrator، Premiere Pro، InDesign و Adobe Express ارائه خواهد کرد. ادوبی با ویژگی‌هایی مانند رنگ‌آمیزی مجدد برداری، متن به بردار، متن به قلم مو و طرح به تصویر، نیازهای طراحان حرفه‌ای فایرفلای را برآورده می‌کند و در عین حال آن را برای همه در دسترس نگه می‌دارد.

ادوبی فایرفلای چه کاری می تواند انجام دهد؟

متن به تصویر

متن به تصویر، بهترین توانایی است که هر ابزار تصویر مولد هوش مصنوعی می تواند ارائه بدهد – و فایرفلای در این کار استاد است. همچنین مزایایی نسبت به سایر ابزارها دارد، به خصوص در مورد رابط کاربری.

در اینجا نمونه ای از اثری را می بینیم که هوش مصنوعی ادوبی می تواند با دستور «دختری که از ویترین مغازه به انعکاس خود خیره شده است» انجام دهد.

تولید شده با هوش مصنوعی ادوبی، فایرفلای. پرامپت: «دختری که از ویترین مغازه به انعکاس خود خیره شده است»

این سبک ترکیب بندی در دنیای عکس های استوک ممتاز محبوب است. ادوبی فایرفلای که بیشتر داده‌های آموزشی خود را از کتابخانه استوک ادوبی استخراج می‌کند، آن را در سطحی قابل مقایسه با Midjourney یا Stable Diffusion اجرا می‌کند – و به نظر من، بسیار بهتر از DALL·E 2 است.

مانند سایر ابزارهای هوش مصنوعی، فایرفلای گاهی اوقات می تواند مصنوعات تصویری عجیب و غریب ایجاد کند. به ویژه، با خلق اثر توسط دست های واقعی انسان در مبارزه است. در غیر این صورت، با دیگر ابزارهای هوش مصنوعی به خوبی رقابت می کند و از چیزی مانند تمایل DALL·E به خروجی بدون ویژگی های انسانی و بی روح رنج نمی برد.

فراتر از کیفیت خروجی، مزیت فایرفلای رابط کاربری آن است. این ابزار، بهترین رابط کاربری را که در این فضا دیده‌ام دارد.

هنگامی که برای اولین بار روی دکمه متن به تصویر کلیک می کنید، با یک «دیوار الهام» روبرو می شوید که به شما نشان می دهد با پرامپت ها و سبک های مختلف؛ از سگ های فوق واقع گرایانه که گیتار می زنند تا رندرهای طراحی داخلی، هر چیزی ممکن است.

 

پس از کلیک بر روی یک تصویر، می‌توانید فرمان و تنظیمات را تغییر دهید تا به آنچه می‌خواهید برسید. اگر در تلاش برای به دست آوردن خروجی مورد علاقه خود هستید، فقط برای الهام گرفتن بصری به دیوار نمونه ها برگردید. یا اگر از قبل می‌دانید چه می‌خواهید، می‌توانید مستقیما درخواست را تایپ کنید.

مشکل من با کراپ کردن کنونی ابزارهای تصویری مولد هوش مصنوعی این است که آنها بیش از حد فنی هستند. شما باید از ابتدا با یک پرامپت شروع کنید که نه تنها محتوای تصویر شما، بلکه پارامترهای فنی خروجی شما را نیز توصیف می کند: عناصری مانند سبک، نسبت ابعاد، نوع محتوا، نور، ترکیب بندی، و رنگ و تن.

فایرفلای برای همه اینها تنظیمات داخلی دارد. می توانید از پرامپت خود برای توصیف محتوای تصویر خود استفاده کرده و بعدا تنظیمات خود را اصلاح کنید. این گردش کار کارآمدتر است و منحنی یادگیری ملایم تری نسبت به هر چیز دیگری که من دیده ام دارد.

 

انباشتن مولد

انباشتن مولد مستقیما برای کاربران بتای ادوبی فوتوشاپ در ماه می ۲۰۲۳ منتشر شد و در نسخه بتا وب هوش مصنوعی ادوبی، یعنی فایرفلای نیز موجود است. به عنوان یک کاربر کهنه کار ۲۰ ساله فتوشاپ، این همان ویژگی است که همیشه آرزو داشتم داشته باشم: راهی برای برجسته کردن چیزی که نمی‌خواهم و جایگزین کردن آن با چیزی که می‌خواهم.

برای آزمایش این ویژگی، عکسی از خودم آپلود کردم که به کوه‌های بلو ریج در کارولینای شمالی نگاه می‌کردم. سپس، کل پس‌زمینه را انتخاب کردم و به فایرفلای دستور دادم تا آن را به «تماشا به غروب خورشید بر فراز اقیانوس» تغییر دهد.

عکس اصلی ویرایش شده با Adobe Firefly. پرامپت: «تماشای غروب خورشید بر فراز اقیانوس»

باحاله، درسته؟ اما اگر تجربه شما مانند تجربه من باشد، در اولین تلاش به این نتیجه نخواهید رسید. در اینجا راز استفاده از این ابزار در فرم بتا فعلی آن وجود دارد: بخش های وسیعی از تصویر خود را برجسته کنید، سپس تا آنجا که می توانید به فایرفلای آزادی خلاقیت بدهید.

از نظر تئوری، شما باید بتوانید از پر کردن مولد برای قرار دادن اشیاء جدید بر روی عکس خود استفاده کنید. اما وقتی از فایرفلای خواستم اشیایی مانند عقاب، بالگرد یا هواپیما را در آسمان تولید کند، خروجی هایی به ظاهر جعلی ایجاد کرد. انباشتن مولد همچنین با هر چیزی که مربوط به انسان است به شدت مبارزه می کند – به جز حذف آنها از عکس شما. گفته می‌شود، وقتی به هوش مصنوعی ادوبی اجازه می‌دهید کاری را که در آن بهترین است انجام دهد، نتایج چشمگیر هستند و بازی کردن با آن هیجان‌انگیز است.

افکت های متنی

بسیاری از ویژگی‌های موجود در فایرفلای بیشتر به نیازهای طراحان اختصاص دارد تا کاربران معمولی. جلوه های متنی یکی از آنهاست. این ابزار تایپوگرافی به شما امکان می دهد با استفاده از دستورات، متن را به اثر هنری خیره کننده تبدیل کنید.

من کلمه «جنگل» را وارد کردم و به دلیل درخواستم، به ادوبی فایرفلای دستور دادم که متن را با «انگور جنگلی و حیوانات» پر کند.

 

همچنین می توانید از افکت های متنی برای افزودن بافت استفاده کنید. در اینجا پرامپت «چکیدن عسل» به نظر می رسد.

 

برای طراحان، این یک صرفه جویی در زمان بسیار طولانی است. همچنین دری را به روی دنیای جدیدی از امکانات برندسازی خلاقانه باز می کند. تنها اشکالات: در حال حاضر، فقط چند قلم موجود است و طول متن شما به ۲۰ کاراکتر محدود شده است.

رنگ آمیزی مجدد وکتور

رنگ‌آمیزی وکتور یکی دیگر از ویژگی‌های ادوبی فایرفلای است که برای طراحان طراحی شده است. فایل های وکتور را می توان بدون از دست دادن کیفیت در وضوح بالا گسترش داد، بنابراین اغلب توسط طراحان برای کارهای چاپی تجاری استفاده می شود و به ویژه برای دارایی های بزرگ مانند بیلبوردها، تابلوها و روکش های خودرو بسیار مهم هستند.

تا پیش از این، طراحان برای پر کردن دستی رنگ‌های یک وکتور از ادوبی ایلاستریتور استفاده می کردند. اما با رنگ‌آمیزی وکتور، می‌توانید ترکیب‌های رنگی مختلف را به سرعت آزمایش کنید.

با استفاده از یکی از تصاویر وکتور استوک فایرفلای، از دستور رنگ‌آمیزی مجدد «سبک جسورانه دهه ۸۰» استفاده کردم و خروجی مناسبی به سبک Bel-Air دریافت کردم.

 

ادوبی فایرفلای در برابر میدجرنی، دال-ای۲ و استیبل دیفیوژن

من یک مقایسه سر به سر بین ادوبی فایرفلای را با سه ابزار محبوب دیگر هوش مصنوعی مولد انجام دادم: DALL·E 2، Midjourney v5، و Stable Diffusion XL.

برای هر ابزار، از یک پرامپت مشترک: «عکسی از یک پیرمرد خندان، بیش از حد واقعی» استفاده کردم.

 

تصمیم با خود شما است – زیرا بسیاری از آنها ذهنی هستند – اما می‌توانم بگویم ادوبی عملکرد فوق العاده ای داشته. اغلب در خروجی پیش‌فرض فایرفلای، کیفیت «عکس‌های استوک قرار داده شده» مشخصی وجود دارد، شاید به دلیل آموزش روی کتابخانه ادوبی به جای مجموعه داده‌های گسترده‌تر که از ابزارهای دیگر استفاده می‌کنند. گفتنی است، هنر مولد نیاز به تجربه دارد. هر یک از برنامه های پیشرو در موارد خاصی از یکدیگر پیشی گرفته اند، بنابراین با درخواست های پیچیده تر، ادوبی فایرفلای می تواند جزو پیشروها باشد.

نقشه راه ادوبی فایرفلای برای فیچرهای جدید

بسیاری از ویژگی‌های آتی فایرفلای برای مخاطبان اصلی طراحان حرفه‌ای از جمله:

متن به وکتور: وکتورهای قابل ویرایش را با استفاده از پیام های متنی ایجاد کنید.
متن به پترن: پترن ها را با استفاده از دستورات متنی ایجاد کنید.
متن به براش: از دستورات متنی برای ایجاد براش های سفارشی برای ابزارهای ادوبی مانند فوتوشاپ استفاده کنید.
اسکچ به تصویر: نقاشی های خود را به تصاویر تمام رنگی تبدیل کنید.
متن به قالب: از پرامپت های متنی برای تولید قالب های قابل ویرایش استفاده کنید.

ادوبی همچنین در حال کار بر روی برخی ویژگی‌های خلاقانه هوش مصنوعی است که برای کاربران عادی و علاقمندان مفید خواهد بود:

گسترش تصویر: نوعی «برش معکوس»، این ویژگی می تواند تصویر با نسبت تصویر ۱:۱ شما را به یک تصویر عریض ۱۶:۹ تبدیل کند.
نتایج شخصی‌شده: با آموزش آن بر روی تصاویر خود، بر خروجی ادوبی فایرفلای تاثیر بگذارید.
۳D به تصویر: تصاویر را از عناصر سه بعدی ایجاد کنید.

فایرفلای به تصاویر ثابت محدود نمی شود. ادوبی همچنین ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد مبتنی بر فایرفلای را در برنامه‌های ویدئویی، صوتی، انیمیشن و گرافیک حرکتی خود قرار خواهد داد و ایجاد چندرسانه‌ای را سریع‌تر از همیشه ممکن می‌سازد.

همانطور که اشاره کردم، گوگل بارد قصد دارد تا اواخر امسال قابلیت متن به تصویر فایرفلای را اضافه کند. کاربران می‌توانند درخواست‌های تصویر را مستقیما در Bard تایپ کنند. سپس، گزینه ای برای ویرایش تصویر در Adobe Express به آنها داده می شود.

آماده آزمایش ادوبی فایرفلای هستید؟

مارک زاکربرگ زمانی رویکرد اولیه خود در فیسبوک را اینگونه توصیف کرد: «سریع حرکت کنید و چیزها را بشکنید». این رویکردی است که امروزه بیشتر ابزارهای هوش مصنوعی مولد از آن استفاده می‌کنند – آنها ترجیح می‌دهند بخشش بخواهند تا اجازه بگیرند.

ادوبی فایرفلای رویکرد مخالف را در پیش گرفته است. آنها به جای نادیده گرفتن نگرانی های هنرمندان در مورد اسناد و نگرانی های برندها در مورد حق چاپ و مسئولیت، ابزاری را طراحی کرده است که نیازهای هر دو را برآورده می کند. با توجه به کیفیت خروجی Firefly، سهولت استفاده، طراحی اخلاقی آن و این واقعیت که ویژگی‌های آن در اختیار مخاطبان داخلی Adobe متشکل از میلیون‌ها کاربر قرار می‌گیرد، افزودن شایسته‌ای به فضای هوش مصنوعی مولد است.

اگر هم اکنون اشتراک ادوبی را دارید، خواهید دید که این ویژگی‌ها در ابزارهایی که قبلا استفاده می‌کنید گنجانده می‌شوند. در غیر این صورت، در نسخه بتا مبتنی بر وب ثبت نام کنید تا ادوبی فایرفلای را برای خود امتحان کنید.

نوشته ادوبی فایرفلای و جدیدترین ویژگی های آن اولین بار در هفته‌نامه شنبه. پدیدار شد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
Generated by Feedzy