هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ

آرام آرام تب هوش مصنوعی در حال فروکش کردن است و اکنون دیگر می توان با دید بازتر و دقیق تری به این پدیده پرداخت تا ببینیم هوش مصنوعی قرار است چگونه زندگی ما را متحول کند. در روزگاری نه چندان دور، مسلما هوش مصنوعی بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره ما خواهد شد؛ اما اکنون بیشتر از همه، افراد در حوزه های تخصصی خود به دنبال کاربردها و تاثیرات هوش مصنوعی هستند. کاربردهایی که هم اکنون هم در دسترس است. یکی از بهترین حوزه ها برای شناخت تاثیر هوش مصنوعی، دیجیتال مارکتینگ است. این حوزه، بی شک میدان جنگ میان برندها و کسب و کارهاست و فعالان دیجیتال مارکتینگ، هر کاربرد و گزینه ای که بتواند کار آنها را بهبود بدهد، با آغوش باز می پذیرند.

نظرسنجی جهانی Deloitte در سال ۲۰۲۰ از پذیرندگان اولیه هوش مصنوعی نشان داد که اهداف بازاریابی محور، در خط مقدم برنامه های کاربردی هوش مصنوعی قرار دارند. به طور خاص، اهداف مرتبط با افزایش محصولات و خدمات، پرورش نوآوری و بهبود روابط با مشتری در پنج رتبه برتر قرار گرفتند.

با توسعه بیشتر قابلیت‌های هوش مصنوعی، کسب‌وکارها از محدودیت‌های زمانی و ریتم کار انسانی رها می شوند، سرعت توسعه آنها افزایش یافته و با پایداری و استمرار بیشتری مسیر توسعه را طی می کنند. سازمان‌هایی که مبتنی بر هوش مصنوعی بر موج داده‌ها سوار می‌شوند، هوش مصنوعی را به روش‌های هوشمندانه به کار می‌گیرند و همین به مزیت رقابتی آنها نسبت به دیگر رقبا تبدیل می کند. این سازمان ها، همواره در معرض مواجهه با نوآوری های بیشتر قرار گرفته و شرایط را برای مشتریان خود بهتر می‌کنند. کاملا واضح است که هوش مصنوعی قرار است بازیگر اصلی برنامه ها و طرح های مرتبط با بازاریابی باشد.

اما در عین حال که قدرت و تاثیر هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ غیرقابل انکار است، بسیاری به دنبال پاسخی برای این سوال هستند که هوش مصنوعی دقیقا چه معنایی برای دیجیتال مارکتینگ دارد؟ چه تغییراتی را می‌توانیم پیش‌بینی کنیم و چگونه هوش مصنوعی رویکرد ما برای استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ را تغییر می‌دهند؟

در این مقاله تلاش می کنیم، تاثیرات و کاربردهای بالقوه هوش مصنوعی در فضای بازاریابی دیجیتال را بررسی کرده و شما را با این انقلاب قریب الوقوع بیشتر آشنا کنیم.

هوش مصنوعی چه تاثیری بر دیجیتال مارکتینگ خواهد داشت؟

پل روتزر، بنیانگذار و مدیر عامل موسسه هوش مصنوعی مارکتینگ و نویسنده کتاب هوش مصنوعی مارکتینگ معتقد است که به لطف هوش مصنوعی، دنیای دیجیتال مارکتینگ در آستانه یک تغییر بسیار بزرگ و انقلابی قرار دارد. او معتقد است که اگرچه هوش مصنوعی ممکن است منجر به استقلال و خودگردان شدن سیستم‌های دیجیتال مارکتینگ نخواهد شد، اما حتی یک کاربرد کوچک از هوش مصنوعی نیز می‌تواند به طور قابل توجهی بهره‌وری، کارایی و عملکرد این حوزه را بهبود بخشد.

اکنون که تصویر بزرگی از پتانسیل هوش مصنوعی را ترسیم کردیم، بیایید به جزئیات بپردازیم و به بررسی روش‌های عملی بپردازیم که این فناوری جدید می‌تواند از طریق آنها بازاریابی دیجیتال را متحول کند. تاثیر هوش مصنوعی بر خدمات مشتری را بررسی خواهیم کرد، نقش آن را در ایجاد محتوای پیش‌بینی‌کننده مرور می کنیم و کشف خواهیم کرد که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند تجربه کاربر را به‌طور چشمگیری افزایش دهد.

تاثیر هوش مصنوعی بر خدمات مشتری

پیشرفت هوش مصنوعی در حوزه خدمات مشتری نقطه عطفی برای متخصصان دیجیتال مارکتینگ خواهد بود. اما در چه نقاطی، این تاثیر به وضوح دیده می شود؟ 

اتوماسیون هوشمند یک جریان مستمر از پشتیبانی مشتری را فراهم می کند.
تجربه شخصی باعث ایجاد تعاملات فردی با مشتری می شود.
بینش عمیق درک کسب و کار از نیازهای مصرف کننده را افزایش می دهد.
بهره وری بهینه عملکرد را با انجام سریعتر وظایف افزایش می دهد.

خدمات بدون وقفه تضمین می کند که پشتیبانی از مشتری در تمام ساعات شبانه روز قابل انجام بوده و در دسترس خواهد بود. این پیشرفت‌ها نه تنها رضایت مشتری را افزایش می‌دهد، بلکه استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ را مجددا تعریف می‌کند. تمرکز جدید؟ ارائه خدمات شخصی، کارآمد و همیشه در دسترس، در نتیجه ایجاد ارتباط قوی تر با مصرف کنندگان و تقویت وفاداری.

کاربرد هوش مصنوعی در تقسیم بندی مشتری پیشرفته

به عنوان یک فعال حوزه دیجیتال مارکتینگ، حتما برای شما پیش آمده که یک کمپین بازاریابی را بر اساس تقسیم بندی (سگمنت) قدیمی راه اندازی کرده اید تا متوجه شوید که علایق و انگیزه های مخاطبان با مفروضات شما مطابقت ندارد. هرچند حتما پیش از اجرای کمپین اصلی، تلاش می کنید که مخاطب دقیق خود را پیدا کنید؛ اما یک نکته اینکه، همین تلاش و سعی و خطای کوچک برای پیدا کردن مخاطب درست، هزینه هایی برای شرکت دارد و نکته دیگر اینکه هرچقدر هم تلاش کنیم، بخش از کمپین صرف مخاطبی می شود که مخاطب هدف ما نبوده است. اما دیجیتال مارکترها اکنون می توانند با بهره گیری از قدرت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی (ML) بر این موانع غلبه کنند.

ساز و کار به این صورت است که هوش مصنوعی، مجهز به الگوریتم‌های پیچیده، می‌تواند مجموعه‌های عظیم داده‌های مشتری را غربال کرده و الگوهای روان‌شناختی و رفتاری پنهان را آشکار کند که برای پیش‌بینی‌های دقیق ضروری است. هوش مصنوعی و ML با بینش‌های بی‌درنگ و مقیاس‌پذیری بهبود یافته، راه را برای استراتژی‌های چابک و مبتنی بر داده باز می‌کنند.

بهبود طراحی UX با هوش مصنوعی

حوزه دیگری که هوش مصنوعی در آن تاثیر قابل توجهی دارد، در حوزه طراحی UX است که منجر به مجموعه ای از پیشرفت ها و فرصت های قدرتمند می شود. موارد زیر را در نظر بگیرید:

بینش‌های مبتنی بر داده: طراحان می‌توانند از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای استخراج بینش‌های ارزشمند از داده‌های کاربر در ابعاد وسیع، برای پشتیبانی از تصمیم‌گیری در طراحی استفاده کنند.

تجارب کاربر متناسب: مدل‌های پیش‌بینی مبتنی بر هوش مصنوعی، محصولات دیجیتال شخصی‌سازی شده را تقویت کرده و رفتار فردی کاربر را منعکس می‌کنند.

گردش کار خودکار: استفاده از هوش مصنوعی برای کارهای تکراری مانند اعتبارسنجی داده یا ایجاد فیچر، روند طراحی را تسریع می کند.

نمونه سازی پیچیده: ابزارهای هوش مصنوعی به آزمایش و نمونه سازی کاربر کمک کرده و الگوهای رفتاری بالقوه را برای تکرارهای بهتر برجسته می کنند.

به این ترتیب، طراحی هوش مصنوعی و UX در هم تنیده شده اند و فرصت های بی حد و حصری را برای حل خلاقانه مسائل باز می کنند. با این حال، ادغام هوش مصنوعی، نقش طراح را نفی نمی کند. در عوض، بر اهمیت همکاری انسان و هوش مصنوعی برای تجارب کاربر غنی تاکید می کند.

توانایی طراح انسان برای همدلی و درک شهودی نیازهای کاربران، دقت و کارایی هوش مصنوعی را تکمیل می‌کند و یک محیط هم افزایی ایجاد می‌کند که فرآیند طراحی UX را بهبود می‌بخشد.

نقش هوش مصنوعی در محتوای هدفمند و پیش بینی کننده

هوش مصنوعی همچنین در هدف گذاری محتوا نیز تاثیرگذار است. هوش مصنوعی با استفاده از مجموعه داده‌های گسترده، می‌تواند الگوهای رفتاری کاربر، علایق و ترجیحات را رمزگشایی کرده و محتوایی متناسب با شخصیت منحصر به فرد برای هر فرد ایجاد کند.

محتوای هدفمند مبتنی بر هوش مصنوعی، به یک ابزار پیام رسانی متمرکز تبدیل می شود. هوش مصنوعی با استفاده از پردازش زبان طبیعی (NLP)، محتوای تولید شده توسط کاربر را تجزیه و تحلیل کرده، موضوعات و احساسات کلیدی را برای ارائه محتوایی که با علایق و نگرش های کاربر منطبق است، تجزیه و تحلیل می کند.

خواه این پست‌های شبکه های اجتماعی، مقالات خبری یا بررسی محصولات باشد، هوش مصنوعی می‌تواند به طرز ماهرانه‌ای راه خود را از میان دریایی از متن، الگوهای متمایز و معنا پیدا کرده و بنابراین، ایجاد محتوا را به شیوه‌ای واقعا سفارشی‌شده، امکان پذیر می کند.

علاوه بر این، هوش مصنوعی به حوزه تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده نیز وارد می‌شود. هوش مصنوعی با بررسی مسیرهای داده‌ای مانند تاریخچه جستجو، الگوهای خرید و فعالیت رسانه‌های اجتماعی، می تواند پیش‌بینی کند که کاربران چه محتوایی را احتمالا جذاب خواهند دید. این مهارت پیش‌بینی به دیجیتال مارکترها اجازه می‌دهد تا به صورت پیشگیرانه با محتوای جذاب و مرتبط به کاربران خدمات ارائه دهند و به آنها اجازه می‌دهد تا با مخاطبان خود در سطح عمیق‌تری ارتباط برقرار کنند.

۵ روش برای استفاده از هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

درک نظریه تاثیر هوش مصنوعی بر دیجیتال مارکتینگ، بخشی از ماجرا است. نکته مهم این است که این تاثیرات چگونه در عمل اعمال خواهد شد؟ در اینجا پنج روش وجود دارد که ما انتظار داریم هوش مصنوعی در سال های آینده در دیجیتال مارکتینگ استفاده شود.

چت بات ها: روشی جدید برای تعامل

چت ربات هایی مانند ChatGPT ابزاری پیشگامانه برای تعامل هستند. آن‌ها از هوش مصنوعی برای ارائه پاسخ‌های شخصی‌شده در زمان واقعی برای بهبود خدمات مشتری استفاده می‌کنند.

چت بات ها، خواه هدایت کاربران به محصولات مورد نظر را انجام دهند و خواه پاسخگوی سوالات شبانه روزی باشند، سفر مشتری را ساده کرده و تجربه کاربر را غنی می‌کنند.

تشخیص تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی

این ویژگی خود به تنهایی انقلابی در دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید. تشخیص تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی، فرآیند خسته‌کننده مرتب‌سازی عکس و تجزیه و تحلیل تصاویر برای روندها را خودکار می‌کند. دیجیتال مارکترهای متبحر اکنون از این ویژگی هوش مصنوعی برای تنظیم تبلیغات، نظارت بر شبکه های اجتماعی، اصلاح پیشنهادات محصول و بهینه سازی محتوای تبلیغات، کاهش کار دستی و افزایش کارایی دیجیتال مارکتینگ استفاده می کنند.

بهینه سازی تبلیغات به کمک هوش مصنوعی

ابزارهای هوش مصنوعی با تنظیم دقیق تبلیغات، تمرکز بر علایق فردی، رفتارها و تعاملات گذشته، استراتژی های تبلیغات را تغییر شکل می دهند. طبق تحقیقات انجام گرفته توسط Statista در سال ۲۰۲۲، هزینه های تبلیغاتی که توسط هوش مصنوعی تسهیل می شود، به ۳۷۰ میلیارد دلار رسیده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش قابل توجهی در هزینه‌های تبلیغاتی مبتنی بر هوش مصنوعی است که پیش‌بینی شده بود که در سال ۲۰۳۲ این عدد به ۱.۳ تریلیون دلار افزایش پیدا کند.

از توصیه محصولات گرفته تا پیش‌بینی رفتارهای خرید و سفارشی‌سازی محتوای تبلیغاتی، هوش مصنوعی مزیت سه گانه ای را ارائه می‌کند:

هدف گیری دقیق
شخصی سازی
مقیاس پذیری

این مولفه ها امکان بهینه سازی تبلیغات را در زمان واقعی و رسیدن به افراد مناسب با پیام مناسب در زمان مناسب فراهم می کند.

هوش مصنوعی در تولید محتوا

در اقتصاد تولید محتوای امروز، هوش مصنوعی یک تغییر دهنده بازی است؛ چرا که به شما اجازه می دهد:

وبلاگ های جذاب را با زبانی شبیه انسان بسازید
پست هایی دقیقا مناسب برای شبکه های اجتماعی خلق کنید 
محتوای بصری نوآورانه را با استفاده از ابزارهای ایده‌پردازی محتوای مبتنی بر هوش مصنوعی تولید کنید
کلمات کلیدی را برای سئو مشخص و بهینه کنید و دید محتوا را افزایش دهید

در حالی که هوش مصنوعی ممکن است ترس از گرفتن شغل ها را برانگیزد، نقش آن به طور فزاینده ای به عنوان یک ابزار کمکی برای خالقان انسان تلقی می شود، نه یک تهدید – تعادلی که برقراری آن حیاتی است.

تجزیه و تحلیل پیش بینی با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در صورت ادغام با مدل‌های تحلیل پیش‌بینی‌کننده، می‌تواند داده‌هایی را ارائه دهد که برای تصمیم‌گیری در زمان واقعی حیاتی هستند. در محیط پویا پس از همه گیری، این پیش بینی های دقیق می تواند زنجیره تامین را بهینه کند.

به عنوان مثال، هوش مصنوعی می تواند به دیجیتال مارکترها کمک کند تا رفتار مشتری، تقاضای محصول یا نوسانات احتمالی ترافیک وب سایت را پیش بینی کنند. پیش‌بینی دقیق چنین عواملی تخصیص منابع و برنامه‌ریزی کمپین بهتر را امکان‌پذیر می‌سازد.

پتانسیل ها و چالش ها در استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

استقبال از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال همچنین به معنای عبور از چالش ها و خطرات مختلف است. به عنوان مثال، معضلات اخلاقی در هدف گذاری محتوا رایج است. حفظ حریم خصوصی یک مسئله مهم است و داده های کاربر به عنوان سوخت الگوریتم های هوش مصنوعی عمل می کنند. سوء استفاده از آن می تواند منجر به نقض، از بین رفتن اعتماد و آسیب به شهرت برند شود.

علاوه بر این، اگر این الگوریتم‌ها بر روی داده‌های مغرضانه آموزش داده شوند، می‌توانند تبعیض یا طرد را تداوم بخشیده، حتی آن را تقویت کرده و عدم انصاف را در هدف‌یابی محتوا تقویت کنند. شفافیت نیز بسیار مهم است. کاربران شایستگی درک این موضوع را دارند که چرا محتوای خاصی را می بینند و چه تصمیماتی منجر به ارائه آن شده است.

اما با وجود این موانع، پتانسیل تحول آفرین هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ قابل توجه است. زمانی که به صورت اخلاقی و مسئولانه از هوش مصنوعی استفاده شود، می تواند مشارکت مشتری و رشد کسب و کار را به سطوح بی سابقه ای برساند. بنابراین، با وجود چالش‌ها، قدرت تغییر آینده هوش مصنوعی در بازاریابی را دست کم نگیرید و شروع به آشنایی با قابلیت‌های گسترده آن کنید.

نوشته هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ اولین بار در هفته‌نامه شنبه. پدیدار شد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
Generated by Feedzy