مهم‌ترین اولویت‌های منابع انسانی سازمان‌ها در سال ۱۴۰۲

ایران تلنت با برگزاری یک نظرسنجی میان مدیران و کارشناسان، مهم‌ترین اولویت‌های منابع انسانی سازمان‌ها در سال جدید را مشخص کرده است.

مهم‌ترین اولویت منابع انسانی در شرکت‌ها و در سال جدید

در این نظرسنجی، مدیران و کارشناسان منابع انسانی، در مورد مهم‌ترین اولویت این بخش از سازمان نظر داده‌اند و نتیجه به‌دست آمده از این نظرسنجی نشان می‌دهد که «بهره‌وری کارکنان» مهم‌ترین ماموریت منابع انسانی سازمان‌ها در سال جدید یعنی سال ۱۴۰۲ خواهد بود. این نتیجه نشان می‌دهد که بهره‌وری کارکنان چقدر برای سازمان‌ها مهم شده است و می‌دانند که این موضوع چقدر می‌تواند روی میزان هزینه‌های مربوط به گردش و استخدام کارکنان اثر داشته باشد.

در این نظرسنجی، «رضایت شغلی» نیز دیگر شاخص مهم عملکرد در حوزه منابع انسانی شده که در رده دوم قرار گرفته است. از دیگر KPIهای مهم بخش منابع انسانی برای سال جدید می‌توان به «میانگین زمان ماندگاری کارکنان»، «نرخ خروج»، «هزینه آموزش»، «هزینه هر استخدام»، «زمان مورد نیاز برای هر استخدام» و «نرخ تبدیل استخدام» اشاره کرد.

 

 

تصویر بالا از این نظرسنجی نشان می‌دهد که اولویت‌های اصلی مدیران عامل شرکت‌ها دو فاکتور «بهره‌وری کارکنان» و «رضایت شغلی» هستند. «زمان مورد نیاز برای استخدام» و «نرخ تبدیل استخدام» نیز دو شاخص کلیدی عملکرد مدیران عامل در زمینه منابع انسانی هستند که از درجه اولویت پایین‌ترین نسبت به دیگر KPIها قرار دارند. در جدول زیر مهم‌ترین KPIهای سال جدید منابع انسانی از نگاه سمت‌های مختلف مشخص شده است:

 

 

 

تصویر بالا نشان می‌دهد که مهم‌ترین اولویت منابع انسانی در سال جدید یعنی همان «بهره‌وری کارکنان» از نظر مدیران و مدیران منابع انسانی درجه اهمیت یکسانی و یا حتی کمتر نسبت به رضایت شغلی کارکنان دارد.

 

تغییرات مورد نیاز در حوزه جذب و استخدام

در این گزارش، همچنین به تغییرات مورد نیاز در حوزه جذب و استخدام نیز پرداخته شده که متناسب با نیاز سازمان‌ها در نظر گرفته می‌شوند. نتایج نشان می‌دهند که تنها ۱۸ % از افراد تمایل به دریافت رزومه بیشتر داشته‌اند و شرکت‌ها به دنبال جذب افراد از روش‌های دیگر هستند. گزینه‌های «معرفی افراد متخصص پس از ارزیابی تخصصی و منابع انسانی و مذاکرات مرتبط با حقوق» و همین‌طور «معرفی افراد متخصص پس از ارزیابی تخصصی» با درصد یکسان ۴۱% مهم‌ترین تغییرات مورد نیاز سازمان‌ها در حوزه جذب و استخدام خواهند بود.

 

در تصویر زیر عددها و درصدهای به‌دست آمده در این نظرسنجی مشخص است. از آنجایی که در این نظرسنجی سوالات از مدیران و کارشناسان این حوزه پرسیده شده، در تصویر زیر می‌توانید به تغییرات مورد نیاز در حوزه جذب و استخدام از نگاه سمت‌های مختلف نگاهی بیندازید.

 

 

در این نظرسنجی، گزینه «معرفی افراد متخصص پس از ارزیابی تخصصی و منابع انسانی و مذاکرات مرتبط با حقوق» مهم‌ترین تغییر مورد نیاز در حوزه جذب و استخدام از نگاه مدیران عامل، مدیران مالی و قائم مقام‌های مدیران عامل است.

کدام یک از برنامه‌های منابع انسانی سازمان‌ها اولویت بالاتری دارند؟

در قسمت ابتدایی در مورد مهم‌ترین اولویت منابع انسانی گفتیم، اما در این نظرسنجی در مورد برنامه‌های منابع انسانی سازمان‌ها و گزینه‌هایی که بیشترین اهمیت را دارند نیز پرسیده شده است. بر اساس نظرسنجی ایران تلنت، مهم‌ترین برنامه منابع انسانی در سازمان‌ها در سال ۱۴۰۲ «ارزیابی عملکرد کارکنان» انتخاب شده است. در رتبه دوم و سوم نیز «بهبود شاخص‌های نگهداشت» و «جذب و استخدام» قرار گرفته‌اند.

 

 

تصویر بالا از این نظرسنجی نشان می‌دهد که گزینه‌های زیر در رتبه‌های بعدی برنامه‌های منابع انسانی سازمان‌ها قرار گرفته‌اند:

تدوین یا به‌روزرسانی سیستم حقوق و دستمزد
آموزش نیروها
توسعه تکنولوژی‌های منابع انسانی
تدوین، به‌روزرسانی چارت سازمانی و طبقه‌بندی مشاغل
توسعه برند کارفرمایی
تعدیل نیرو
استقرار سیستم تصمیم‌ساز مبتنی بر داده‌های منابع انسانی

در نهایت باید اعلام کنیم که سازمان‌ها و مدیران در سال جدید روی افزایش بهره‌وری کارکنان و همچنین رضایت شغلی آنها تمرکز دارند و مهم‌ترین برنامه منابع انسانی در سازمان‌ها در سال ۱۴۰۲ «ارزیابی عملکرد کارکنان» است.

منبع: وبلاگ ایران تلنت

نوشته مهم‌ترین اولویت‌های منابع انسانی سازمان‌ها در سال ۱۴۰۲ اولین بار در هفته‌نامه شنبه. پدیدار شد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
Generated by Feedzy