تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی، ده تفاوت

تحقیقات بازار برای جمع آوری اطلاعات در مورد بازار، مانند نیازهای مصرف کنندگان، ترجیحات، علایق، روند بازار، آخرین مد و غیره استفاده می شود. تحقیقات بازار را نباید با تحقیقات بازاریابی که مطالعه علمی و عینی فرآیند کلی بازاریابی است اشتباه گرفت. تحقیقات بازار شامل جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل، ارتباط و استفاده از اطلاعات به منظور کمک به مدیریت در فرآیند تصمیم‌گیری و همچنین حل و فصل بازاریابی است.

تحقیقات بازار در مقابل تحقیقات بازاریابی

چارت مقایسه

چارت مقایسه تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

تعریف تحقیقات بازار

تحقیقات بازار همانطور که از نامش پیداست مطالعه بازار هدف است. در تحقیقات بازار، اطلاعات مربوط به بازار و مصرف کنندگان در آن بازار جمع آوری می شود. این حوزه برای تعیین و تجزیه و تحلیل ساختار بازار، اندازه، روندهای اخیر، بازیگران اصلی، نیازهای مشتری، سلیقه، ترجیحات و رفتار خرید استفاده می شود.

تحقیقات بازار به عنوان یک راهنما عمل می کند، که به شما کمک می کند تا در مورد مشتریان، رقبا، نیازها، محصولات، بازارها و غیره خود بدانید. این تحقیق به تعیین میزان ماندگاری محصول جدید در بازار هدف کمک می کند. تعدادی از مراحل برای انجام تحقیقات بازار دنبال می شود که به شرح زیر است:

شناسایی مشکل
مشخص کردن طرفی را که تحقیق را انجام می دهد
انتخاب تکنیک مناسب برای تحقیق
جمع آوری اطلاعات
سازماندهی، تفسیر و تحلیل نتیجه
گزارش نویسی

تعریف تحقیقات بازاریابی

منظور از اصطلاح «تحقیقات بازاریابی»، یک مطالعه برنامه ریزی شده از کل فرآیند بازاریابی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و گزارش اطلاعات است. این تحقیق برای یافتن راه حلی عالی برای موقعیت بازاریابی پیش روی شرکت انجام می شود. تحقیقات بازاریابی نقش عمده ای در شناسایی تقاضای مصرف کنندگان و انتظارات آنها از یک محصول یا خدمات خاص همراه با روشی کارآمد برای برطرف کردن آن نیازها ایفا می کند. تحقیقات بازاریابی شامل مجموعه ای از فعالیت ها است:

تحقیقات بازار و مشتری
تحقیق محصول
تحقیق قیمت گذاری
تحقیق کانال توزیع
تحقیقات ترویجی
تحقیقات فروش
تحقیق در مورد تبلیغات

تحقیقات بازاریابی با هدف ارائه حقایق و دستورالعمل‌ها به مدیرانی است که برای تصمیم‌گیری‌های مهم بازاریابی به اطلاعات دقیق و معتبر نیاز دارند. فرآیند تحقیقات بازاریابی در مراحل زیر توضیح داده شده است:

شناسایی مشکل، جایگزین تصمیم و اهداف تحقیق
تدوین برنامه های تحقیقاتی
جمع آوری اطلاعات
سازماندهی و تجزیه و تحلیل اطلاعات
ارائه
تصمیم گیری

تفاوت های کلیدی بین تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

تمایز بین تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی را می توان به وضوح بر اساس دلایل زیر ترسیم کرد:

تحقیقات بازار به مطالعه کل بازار و رفتار مصرف کننده در آن بازار اشاره دارد. تحقیقات بازاریابی مستلزم مطالعه، تحلیل و تفسیر به خوبی برنامه ریزی شده و منطقی مشکلات بازاریابی است که برای تصمیم گیری عملی انجام می شود.

تحقیقات بازار شاخه ای از تحقیقات بازاریابی است، در حالی که تحقیقات بازاریابی جزء سیستم اطلاعات بازاریابی است.

دامنه تحقیقات بازار محدود است زیرا فقط در مورد جنبه های بازار و رفتار مصرف کننده مطالعه می کند. از سوی دیگر، تحقیقات بازاریابی شامل مطالعه کل فرآیند بازاریابی است، یعنی تحقیق در مورد تبلیغات، قیمت گذاری، بسته بندی، سیاست گذاری و همچنین بازار.

تحقیقات بازار ماهیت خاصی دارد، یعنی تحقیق در مورد بازار خاصی که برای سایر بازارها قابل اجرا نیست، درک می کند. برعکس، تحقیقات بازاریابی ماهیت عمومی دارد، یعنی مطالعه می تواند در حل مشکلات مختلف بازاریابی مفید باشد.

تحقیقات بازاریابی وابسته است در حالی که تحقیقات بازاریابی مستقل است.

تحقیقات بازار برای بررسی دوام محصول در بازار هدف انجام می شود. بر خلاف بازاریابی، تحقیقات بازاریابی برای تصمیم گیری موثر در مورد فعالیت های بازاریابی و حفظ کنترل بر بازاریابی خروجی اقتصادی یعنی کالاها و خدمات انجام می شود.

تحقیقات بازار شامل تحقیق در مورد بازار و رفتار خریدار در آن بازار است. بر خلاف تحقیقات بازاریابی، که شامل مطالعه تمام جنبه های بازاریابی است.

نتیجه

پس از بحث فوق، می توان گفت که تحقیقات بازاریابی، اصطلاح گسترده تری نسبت به تحقیقات بازار است. در واقع تحقیقات بازار خود بخشی از تحقیقات بازاریابی است. هر دو تحقیق شامل تکنیک‌های کمی و کیفی برای جمع‌آوری اطلاعات مانند گروه‌های کانونی، نظرسنجی (مکالمه تلفنی یا ارتباط چهره به چهره)، مصاحبه، پرسشنامه است.

علاوه بر این، تحقیقات برای استارتاپ‌های کسب‌وکار و کسب‌وکارهای موجود بسیار مفید است تا تصمیمات مؤثری در مورد کسب‌وکاری مانند محصول یا خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهید، محل انجام کسب‌وکار، کانال‌های توزیع مورد استفاده کسب‌وکار، کانال‌های تبلیغاتی و غیره اتخاذ کنند. بر.

 

نوشته تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی، ده تفاوت اولین بار در هفته‌نامه شنبه. پدیدار شد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
Generated by Feedzy